Ludzie często zastanawiaja się jak czuje się lekarz. Nie wtedy kiedy wszystko się uda, operacja zakończy się sukcesem i pacjent wyzdrowieje, ale właśnie wtedy kiedy coś nie wyjdzie. Czy czuje się źle, czy przechodzi obok tego obojętnie.
Pewna myśl głosi, ze gdyby lekarz przejmował się wszystkimi swoimi nieudanymi operacjami po pewnym czasie byłby niezdolny do wykonywania tego zawodu, ponieważ strach by go sparaliżował. Utrata pacjenta z pewnością nie jest niczym łatwym. Lekarze z natury są osobami empatycznymi, cierpliwymi, potrafią słuchać i przywiązują się do osób, którym mają zamiar pomóc. Zwłaszcza do tych pierwszych, do tych, którzy stanęli na ich drodze zaraz po skończeniu studiów. Strata takiego pacjenta boli najbardziej, bo przecież mieli mu pomóc, a się nie udało.
Jeden ze starszych, doświadczonych lekarzy powiedział kiedyś, że wszystkie stracone operacje siedzą mu w głowie i wracają do niego w najmniej odpowiednim momencie. Jednak dla wielu nieuratowane życie może stać się motywacją do działania, do zadbania o to, aby drugiej takiej sytuacji nie było.
Jeżeli chodzi o zarobki wiele osób twierdzi, że lekarze ze względu na swoją odpowiedzialność zarabiają za mało. W rezultacie zgadzają się na nadgodziny, dodatkowe dyżury, które sprawiają, ze są zmęczeni i mniej wydajni. Szacuje się, że lekarze, którzy pracują w państwowych placówkach zarabiają około 3000 złotych. Należy jednak dodać, ze duża część lekarzy leczy również prywatnie za co pobiera od pacjentów określone opłaty. Dzięki temu ich miesięczna pensja może wzrosnąć nawet o kilka tysięcy.
Zawód lekarza nazywany jest często zawodem elitarnym. Nie każdy jest w stanie to osiągnąć. Potrzeba do tego nie tylko mądrości, chęci do zdobywania wiedzy ale przede wszystkim stanowczości i wytrwałości. Jednak młodzi uczniowie, absolwenci szkół średnich doskonale wiedzą, że dostanie się do akademii medycznej i ukończenie tego kierunku daje stuprocentową pewność pracy w zawodzie. Nie tylko mogą pracować w szpitalach, ośrodkach zdrowia, ale również mogą założyć własną praktykę lekarską czy zatrudnić się jakimś ośrodku prywatnym.
Mimo tych wszystkich plusów zawód lekarza nie jest prosty. Dobre zarobki, szacunek wśród społeczeństwa to nie wszystko. Przed wybraniem takiego życia należy się zastanowić czy na pewno dana osoba się do tego nadaje. Lata studiów i wyrzeczeń, ogromna odpowiedzialność oraz ciągła presja sprawia, ze nie wszyscy dają sobie z tym radę, dlatego wiele nauczycieli zwraca na to uwagę opowiadając młodym ludziom o tym zawodzie.