Zawód lekarza to marzenie wielu młodych ludzi. Z ogromną pasją wkuwają w szkle średniej biologię i chemię, zapisują się na dodatkowe kółka, zdają rozszerzoną maturę tylko po to, aby dostać się na wymarzony kierunek.
Lekarz to zawód, który obok nauczyciela i strażaka cieszy się największym zaufaniem w społeczeństwie. Nic w tym dziwnego. Na barkach każdego lekarza ciąży ogromna odpowiedzialność za życie iż drowie powierzonych mu pacjentów. To nie jest takie proste jak się wydaje. Tylko nieliczni są na tyle spokojni i na tyle psychicznie odporni, żeby poradzić sobie z tą czasem paraliżującą presją. Każdy błąd lekarza czy to podczas operacji czy w trakcie leczenie może w rezultacie bardzo źle skończyć się dla pacjenta. Mimo tych wszystkich wad chętnych na bycie takim specjalistą nie brakuje. Studia medyczne są jednymi z najbardziej obleganych. Wiele młodych ludzi nie zostaje przyjętych, ponieważ konkurencja jest niezwykle duża.
Co trzeba zrobić, żeby lekarzem zostać? Przede wszystkim trzeba zdać maturę i to na tyle dobrze, żeby bez problemu zostać przyjętym na jedną z akademii medycznych. Po ukończeniu sześcioletnich studiów, na których młodzi studenci poznają wiadomości z zakresu biologii, chemii oraz fizyki. Ukończenie tego kierunku nie uprawnia jednak od razu do wykonywania zawodu. Przyszły lekarz musi najpierw zgłosić się do okręgowej izby lekarskiej, gdzie otrzymuje ograniczone prawo dow wykonywania zawodu. Po otrzymaniu tego dokumentu studenci muszą odbyć 13-miesieczny staż w jednej z palcówek służby. Po zakończeniu tego okresu muszą zdać egzamin. Jeżeli powiedzie się on po ich myśli uzyskują pełne prawo do wykonywania zawodu. Kolejnym etapem jest specjalizacja. Młodzi lekarze z prawem do wykonywania zawodu w ręku mają do wyboru aż 40 różnych profesji. Czas nauki zależy od tego na jaką specjalizacje dana osoba się zdecyduje. Najdłużej przyuczanie może trwać 6 lat.
Czy każdy człowiek nadaje się na lekarza? Odpowiedź brzmi nie, tak samo jak nie każda osoba będzie dobrym nauczycielem lub policjantem. Lekarz powinien być przede wszystkim cierpliwy, zanim osiągnie to co sobie założył na początku nauki może potrwać. Studia są długie i męczące. Przyszłego lekarza czeka masa wyrzeczeń. Kolejną ważna cechą jest empatia. Dobry lekarz powinien potrafić wczuć się w sytuację pacjenta, powinien próbować go zrozumieć. Takie nastawienie sprawi, że pacjent chętnie powie mu o swoich dolegliwościach, nie będzie się krępował i wstydził. Wspomniana już wcześniej odpowiedzialność i presja może dla niektórych być paraliżująca, dlatego dobry lekarz powinien potrafić radzić sobie z nerwami i stresem. Obawa przed widokiem krwi, złamań lub strzykawki niestety taką osobę dyskwalifikuje.