W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nosi okulary. Ciągłe wpatrywanie się w ekrany telefonów, laptopów i telewizorów sprawia, że coraz więcej osób narzeka na wzrok i wybiera się do okulisty.
Okulistyka to gałąź medycyny, która zajmuje się właśnie budową, funkcjonowaniem, rozpoznawaniem schorzeń i leczeniem oczu
Historia okulistyki sięga 4,5 tysiąca lat przed naszą erą. Napisany w 1772 roku przed naszą erą Kodeks Hammurabiego donosi w paragrafie 215 o operacji usunięcia ropni a worka łzowego. Pierwszym człowiekiem, który podjął się operacji na oku w medycynie współczesnej był Niemiec Georg Bartisch. W 1583 roku usunął gałkę oczną pacjentowi z powodu raka. W 1703 roku w historii okulistyki zaznaczył się Michel Brisseau, który odkrył, że zmętnienie soczewki w oku powoduje zaćmę. Pierwsze szpitale specjalistyczne utworzono w Wiedniu, Londynie i Petersburgu. W Polsce taka placówka powstała w 1823 roku. Założył ją Wiktor Feliks Szokalski, który dzięki temu zyskał sobie miano ojca polskiej okulistyki.
Wraz z biegiem czasu i rozwojem technologii najnowsze metody pozwalają na korektę wielu uciążliwych wad. Krótkowidzący oraz dalekowidzący dzięki laserowej korekcji wzroku mogą poprawić i przywrócić ostrość widzenia. Choroby oczu czy powiek, jeżeli są odpowiednio wcześnie wykryte mogą zostać wyleczone lub skorygowane.