Często mówi się, że kardiochirurgia to jedna z najtrudniejszych dziedzin medycyny. Kardiochirurdzy to ludzie, którzy wyróżniają się przede wszystkim cierpliwością, odpornością na stres oraz pełną świadomością w podejmowaniu decyzji.
Kardiochirurgia to gałąź medycyny, której zadaniem jest przede wszystkim diagnostyka i leczenie operacyjne jednego z najważniejszych narządów czyli serca oraz naczyń krwionośnych. Mimo, że wraz z rozwojem technologii i nauki coraz bardziej popularna staje się kardiologia inwazyjna kardiochirurgia na pewno przetrwa.
W ramach kardiochirurgii wykonuje się wiele zabiegów, między innymi leczenie choroby wieńcowej, operacje pomostowania tętnic wieńcowych, tak zwane by- passy, operacje pomostowania tętnic wieńcowych na bijącym sercu, wady nabyte serca, wady wrodzone serca, leczenie guzów, zaburzeń rytmu, infekcyjnego zapalenia wsierdzia, leczenie powikłań, przeszczep serca i płuc lub obu płuc.
Jak zostać kardiochirurgiem? Kardiochirurg to człowiek, który powinien być świadomy tego jak wielka odpowiedzialność za ludzkie życie spoczywa na jego barkach. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się przede wszystkim sercem. Jego zadaniem jest leczenie właśnie tego organu. Po konsultacjach z kardiologami decydują czy dany pacjent może zostać poddany zabiegowi czy też nie.
Kardiochirurgiem mogą zostać lekarze, którzy specjalizowali się wcześniej w chirurgii ogólnej lub dziecięcej. Najważniejsze jest zdanie, składającego się z 3 części,Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.