Mówi się często, że choroby oczu stają się coraz bardziej pospolite. Jak im zapobiegać?
Najważniejszą formą zapobiegania chorobom oczu jest ich higiena. Dzięki odpowiedniej higienie oko jest odpowiednio nawilżone, dzięki czemu nie jest aż tak podatne na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.
W dzisiejszych czasach najpopularniejszymi chorobami oczu są te związane z podrażnieniem spojówek, na przykład zapalenie spojówek. Charakteryzuje się ono pieczeniem, swędzeniem, zaczerwienieniem oczu, łzawieniem czy uczuciem piasku pod powiekami. Choroba ta może mieć kilka przyczyn;
- wirusowe zapalenie spojówek
- bakteryjne zapalenie spojówek
- grzybicze zapalenie spojówek
- alergiczne zapalenie spojówek.
Kolejną chorobą jest zespół suchego oka. Polega ona na tym, że zmniejsza się ilość wydzielanych łez, czego efektem są suche i zaczerwienione oczy. Stają się podrażnione jeszcze bardziej kiedy są narażone na przykład na kurz oraz dym papierosowy.
Kolejną często spotykaną chorobą jest zaćma. Zaćma może być wrodzona. Jeżeli jest nabyta, często objawia się, gdy pacjenci są już w podeszłym wieku. Objawami jest przede wszystkim rozmyty obraz, na który nie pomagają żadne soczewki. Nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.
Wady wzroku powstają wtedy, kiedy światło odbierane przez oko skupia się poza wytyczonym miejscem na siatkówce. Pojawiają się wtedy z widzeniem z bliska lub z daleka. Wszystko zależy od tego gdzie skupiany jest obraz przed siatkówką czy za siatkówką. Jeżeli obraz skupia się przed siatkówką jest to krótkowzroczność, której efektem jest niewyraźnie widzenie rzeczy z daleka. Jeżeli obraz skupia się za siatkówką okulista ma do czynienia z dalekowzrocznością w wyniku której pacjent niewyraźnie widzi rzeczy znajdujące się blisko. Jeżeli obraz jest skupiony w dwóch róznych miejscach na siatkówce oka dochodzi do astygmatyzmu. W wyniku astygmatyzmu pacjent widzi linie proste jako krzywe i ma problem z widzeniem przestrzennym.
Rzadko mówi się jednak o chorobach powiek, ponieważ nie są tak często spotykane. Jedną z najczęstszych jest jęczmień. Jego efektem jest swędzenie, opuchlizna czy ból. Takie zmiany mogą być również rezultatem zapalenia brzegów powiek. Przyczyną chorób powiek mogą być różnego rodzaju infekcje, takie jak opryszczka powiek, półpasiec czy os pica.
Aby uniknąć różnego rodzaju infekcji warto zadbać o wymienianą wcześniej higienę. Przede wszystkim należy przemyć oczy czystą wodą, picie odpowiedniej ilości wody w celu nawodnienia organizmu, przebywanie w pomieszczeniach, w których występuje wystarczająca wilgotność powietrza, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, używanie specjalnie do tego przygotowanych okularów podczas pływania lub uprawiania sportów zimowych, odpowiednia postawa podczas oglądania telewizji, czytania książki lub pracy przy komputerze, robienie częstych przerw, ustawienie monitora w odpowiedniej odległości od twarzy czy trening na świeżym powietrzu.
Niestety człowiek nie jest w stanie ustrzec wzroku przed wszystkimi zagrożeniami. Warto jednak nie tylko zwrócić uwagę na zewnętrzną stronę oka, ale również zadbać o jego wewnętrzne zaplecze przyjmując różnego rodzaju suplementy, które poprawiają zdolność widzenia. Przed zażyciem jednak należy sprawdzić czy nie zawierają żadnych konserwantów, ponieważ mogłyby to źle wpłynąć na pracę oka.