Wizyta u onkologa wcale nie musi być traumą. Mimo, ze najczęściej spotkanie z tego typu specjalistą kosztują pacjentów wiele nerwów i nieprzespanych nocy.
Onkolog to człowiek, który rozpoznaje stany przednowotworowe, zajmuje się też powikłaniami. Na wizytę u specjalisty należy się wybrać jeżeli na swoim ciele czy w swoim organizmie pacjent zauważy coś niepokojącego. Wśród najczęstszych powodów wizyt u onkologa są między innymi; pojawienie się na ciele różnego rodzaju znamion, guzów czy innych narośli, utrzymująca się przez kilka miesięcy chrypka albo kaszel, utrata na wadze mimo ciągłego apetytu, krwioplucie, przedłużająca się gorączka, powiększone węzły chłonne, ciągłe zmęczenie i osłabienie. Jeżeli ktoś zauważy jeden z wymienionych wcześniej objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Lista nowotworów, którą zajmuje się onkolodzy jest bardzo długa. Są to między innymi; nowotwór piersi, nowotwory płuc, nowotwory tarczycy, nowotwory skóry czy nowotwory kości.
Lekarz onkolog w każdym przypadku ustala spersonalizowaną terapię, która jego zdaniem najbardziej sobie poradzi z daną odmianą nowotworu. W czasie terapii specjalista stara się reagować na zmiany i dostosować leczenie do zmieniających się warunków. Jeżeli jest to konieczne onkolog kieruje danego pacjenta na zabiegi chirurgiczne, które mają za zadanie wycięcie komórek rakowych. Współpracuje również z psychologami.