Ciężko wyróżnić najważniejszą dziedzinę medycyny. Niektórzy za taką uważają chirurgię.
Chirurgia to nazwa, która pochodzi z języka greckiego. Powstała z połączenia dwóch słów cheir i ergon. Chirurgię można podzielić na wiele pomniejszych działów takich jak:
- Urologia – zajmująca się głównie fizjologią i schorzeniami układu moczowo – płciowego u mężczyzn oraz moczowego u kobiet.
- Ortopedia – jest to gałąź chirurgii, która dotyczy diagnostyki i leczenia wszelkich schorzeń, wad oraz uszkodzeń narządu ruchu, mięśni, nerwów i naczyń oraz układu więzadłowo – stawowego.
- Chirurgia onkologiczna – dziedzina zajmująca się leczeniem operacyjnym nowotworów.
- Chirurgia ogólna – jej głównym zadaniem jest rozpoznawanie i leczenie operacyjne.
- Kardiochirurgia – leczenie operacyjne serca i naczyń krwionośnych.
- Neurochirurgia – diagnostyka i leczenie operacyjne niektórych chorób układu nerwowego. Neurochirurgia interesuje się głównie; mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy.
- Transplantologia – to dziedzina zajmująca się przeszczepianiem narządów w całości lub części oraz tkanek i komórek z jednego ciała na inne lub w obrębie tego samego organizmu.
- Chirurgia dziecięca – to gałąź medycyny, której zadaniem jest leczenie operacyjne człowieka od jego pierwszych dni do 18 roku życia.
- Chirurgia szczękowo – twarzowa – zajmuje się leczeniem operacyjnym wad oraz schorzeń jamy ustnej, części twarzowej i szyi.
Podstawą chirurgii są różnego rodzaju operacje. Wraz z upływem czasu i ciągłym rozwojem i udoskonalaniem medycyny zakres chirurgii poszerza się o nowe dziedziny, które coraz mniej przypominają tradycyjną chirurgię.