Neurochirurgia to gałąź medycyny, która zajmuje się przede wszystkim obwodowym i centralnym układem nerwowym.
Neurochirurg to lekarz, którego głównym zadaniem jest opieka nad zakwalifikowanym do zabiegu pacjentem w czasie przed operacją, w trakcie trwania operacji oraz po operacji.
Aby zostać tego typu specjalistą należy ukończyć 6 letnią specjalizacje podczas której uczy się i poznaje wiadomości w zakresie neuropatologii, chirurgii naczyniowej oraz twarzoczaszki, intensywnej terapii, neuroradiologii oraz chorób naczyniowych układu nerwowego i rdzenia kręgowego. Oprócz tego świetnie zna się na tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym.
Neurochirurgia zajmuje się między innymi wodogłowiem, dyskopatiami, krwawieniami śródczaszkowymi, uszkodzeniami nerwów obwodowych, tętniakami tętnic mózgowych, guzami mózgu, guzami kręgosłupa i rdzenia kręgowego.
Pacjenci zazwyczaj kierowani są do neurochirurga przez neurologa, który po wykonaniu specjalistycznych badań decyduje czy taka wizyta jest konieczna czy nie.
Każdy kraj ma swoje własne zasady oraz inne programy kształcenia przyszłych neurochirurgów. Minimalny okres, w którym przygotowuje się neurochirurga do samodzielnej pracy wynosi od 6 do 7 lat.
Termin „neurochirurga” został użyty po raz pierwszy w 1904 roku w tytule jednego z angielskich czasopism medycznych.
Mówi się, że guz to najważniejszy organ w ciele człowieka, dlatego można sobie tylko wyobrazic jak dużą odpowiedzialność noszą na swoich barkach neurochirurdzy.